Po čem rostou svaly?

Významný nárůst svalové hmoty a celkové „vyrýsování“ postavy je snem nejednoho návštěvníka posilovny. Svaly ale samy od sebe nenarostou a pro dosažení cíle je třeba dodržovat několik pravidel. V obecné rovině je možné snahu sportovce o nabrání svalové hmoty rozdělit do tří oblastí: trénink – strava – regenerace. Tato trojice musí fungovat dohromady, ve správné rovnováze. Chyba v kterékoliv z těchto tří částí bude mít za následek minimálně výrazně pomalejší postup, než jaký sportovec očekává. V následujícím textu se zaměříme na druhou jmenovanou část – na stravu. Budeme se ptát: po čem rostou svaly?

1


bodyflexnutrition doporučuje

protein

Nabídka proteinůBez proteinů to nepůjde

Proteiny – bílkoviny – plní v lidském těle celou řadu funkcí. Mimo jiného jsou také základními stavebními kameny svalové hmoty a je tedy zřejmé, že bez jejich dostatečného přísunu se člověk toužící po větších svalech zkrátka neobejde. Všechny proteiny v našem organismu se skládají z dvou desítek aminokyselin, některé z nich, tzv. esenciální, si tělo neumí vytvořit a je nutné je přijímat v potravě.

Strava sportovce v tréninku by tak měla obsahovat kompletní portfolio aminokyselin. Mezi potraviny bohaté na bílkoviny patří maso, vejce, mléko apod. Zařaďte proto do svého jídelníčku drůbež, ryby, netučné mléčné výrobky, celozrnné pečivo atd.

I sacharidy a tuky mají v dietě své místo

ffgtz

I když by se na první pohled mohlo zdát, že pro růst svalů postačí konzumovat proteiny, ze kterých se bude svalová hmota vesele tvořit, skutečnost je jako obvykle složitější a komplexnější. Pro pokrytí energetického výdeje je třeba přijímat sacharidy, bez kterých si začne tělo brát energii právě z proteinů (příliš mnoho cukrů bude ale naopak znamenat jejich přeměnu v tuky). Některé sacharidy také podporují přenos příslušných aminokyselin k poškozeným svalovým buňkám.

Některé tuky je navíc záhodno přijímat kvůli vitamínům, které jsou v nich rozpuštěné a současně existují studie, které popisují jejich pozitivní prorůstové působení. Odpověď na otázku „po čem rostou svaly“ je tak poměrně složité – rostou po vyvážené dietě obsahující dostatek proteinů, správné množství sacharidů a zdravých tuků, ale pouze v případě, že se dostatečně intenzivně věnujete tréninku i následné regeneraci.