fbpx

Jaké jsou nejlepší zdroje bílkovin pro fitness?

Bílkoviny jsou základním stavebním blokem našeho těla a hrají klíčovou roli v růstu a opravách tkání, produkci hormonů a enzymů, a mnoha dalších životně důležitých funkcích. Ne všechny bílkoviny jsou však stejné. Biologická hodnota bílkovin nám říká, jak efektivně naše tělo využívá konkrétní bílkoviny, které přijímáme s potravou. V tomto článku se podíváme na nejlepší zdroje bílkovin s vysokou biologickou hodnotou a nabídneme alternativy pro ty, kteří se vyhýbají živočišným produktům.

Nejlepší zdroje bílkovin podle biologické hodnoty

 1. Vejce

Vejce jsou považována za zlatý standard, pokud jde o biologickou hodnotu bílkovin. Obsahují všechny esenciální aminokyseliny v ideálním poměru pro využití naším tělem. Jejich biologická hodnota je nejvyšší ze všech potravin, což z nich činí jednu z nejlepších možností pro každého, kdo hledá kvalitní zdroj bílkovin.

 1. Maso

Maso, včetně hovězího, kuřecího a rybího masa, je také vynikajícím zdrojem vysoce kvalitních bílkovin. Maso obsahuje bohaté množství všech esenciálních aminokyselin a je dobře využitelné lidským tělem.

 1. Mléčné výrobky

Mléčné výrobky jako mléko, sýr a jogurt jsou další skvělou volbou. Obsahují vysokou úroveň bílkovin a jsou zvláště bohaté na leucin, klíčovou aminokyselinu, která podporuje syntézu svalových bílkovin.

 1. Proteinové přípravky

Proteinové prášky a suplementy, zvláště ty na bázi syrovátky nebo kaseinu, nabízí vysoce kvalitní bílkoviny, které jsou snadno vstřebatelné a rychle dodají esenciální aminokyseliny tam, kde jsou potřeba. Velmi oblíbený je například CFM Supreme nebo HYDRO DH32

Alternativy pro vegetariány

Pro ty, kteří se stravují vegetariánsky nebo vegansky, existuje mnoho rostlinných zdrojů bílkovin:

 1. Tofu a tempeh

Tyto produkty jsou vyrobeny ze sóji, která je jednou z mála kompletních rostlinných bílkovin a obsahuje všechny esenciální aminokyseliny.

 1. Quinoa

Quinoa je dalším kompletním zdrojem rostlinných bílkovin, který obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, což je u rostlinných zdrojů vzácné.

 1. Luštěniny a obiloviny

Kombinace luštěnin, jako jsou čočka a fazole, s obilovinami, jako je rýže nebo quinoa, může poskytnout kompletní spektrum aminokyselin.

Význam bílkovin pro tělo

Bílkoviny nejsou jen důležité pro svalový růst. Jsou nezbytné pro řadu tělesných funkcí, včetně:

 • Opravy a růstu tkání
 • Výroby hormonů a enzymů
 • Podpory imunitního systému
 • Transportu molekul po těle

Bez kvalitních bílkovin nelze očekávat, že bude mít formu jako si přejete, takže opravdu dbejte na každodenní příjem těch nejkvalitnějších potravin. Jídlo je za mě 70 % úspěchu.

Jirka Borkovec
zakladatel BODYFLEX Nutrition