fbpx

Zdravé tuky a hubnutí

Tuky nemají zrovna dobrou pověst a pro celou řadu lidí jsou pojmy tuk a hubnutí v naprostém protikladu. Lidské tělo a procesy, které v něm probíhají, jsou však velmi komplexní a takto jednoduché to rozhodně není. Tuky mohou být i zdraví prospěšné a – světe div se – mohou nám pomáhat při hubnutí. Za jakých okolností to ale platí? A jaký přístup k tukům je ten správný?

PROČ CHCE TĚLO TUKY?

Všichni asi víme, že lidské tělo si velmi rádo tvoří tukové zásoby. Proč to ale dělá? Důvodem rozhodně není touha naštvat mozek, ale zabezpečit se. Tuková vrstva má totiž termoregulační funkci, dokáže ochránit vnitřní orgány a v tucích se také rozpouští životně důležité vitamíny. Bez tuků se zkrátka neobejdeme. Tělo si proto jejich obsah hlídá, a pokud má tuků nedostatek, vyhodnotí to jako ohrožení a zavelí k vytváření zásob.

Plyne z toho jediné: málo tuků vede k tloustnutí. Přijmutí tohoto zdánlivého paradoxu člověku snahy o hubnutí významně usnadní.

TUKY DOBRÉ A ŠPATNÉ

Aby to ale nebylo příliš jednoduché, platí, že nejsou tuky jako tuky. Pro zjednodušení se často označují jako tuky „špatné“ a tuky „dobré“. Pouze dobré tuky budou tělu něco platné a pomohou člověku s redukční dietou.

Nejprve si však ujasněme, které tuky jsou ty špatné. Obecně se jedná o upravovaného rostlinné tuky. Právě ty naneštěstí hojně přijímáme v podobě sladkostí, sušenek, nebo smažených pokrmů.

Opakem špatných tuků jsou tuky zdravé. Patří mezi ně tzv. nenasycené mastné kyseliny, z nichž nejvýznamnější jsou kyseliny omega-3 a omega-6Jejich role je v organismu široká, od zvyšování odolnosti buněk, až po účast na přenosu kyslíku v těle.

Zdravé tuky najdeme v rybím mase, ořechu, kokosovém mléce, ale i v tekutých rostlinných olejích, které neprošly tepelnou úpravou. Jako vždy platí i zde všeho s mírou. Ideální poměr tuků k ostatním živinám je ale individuální a vždy je na místě poradit se odborníkem na zdravou výživu.