fbpx

Začátky posilování

Staré moudro praví, že všechny začátky jsou těžké a pro posilování to platí dvojnásobně. I zde ale funguje síla informace a čím lépe budete v začátcích posilování vyzbrojeni znalostmi, tím spíše se vyhnete zklamání z neúspěchu. Nadšení pro posilování má celá řada lidí, s velkou vervou se vrhnou do cvičení, velmi brzy ale z toho či onoho důvodu skončí. Jak ke cvičení v začátcích přistoupit, aby se právě vás tento neslavný konec netýkal? Jak se připravit psychicky a jaká pravidla ze začátku dodržovat tak, aby se vám povedlo překlenout nejkritičtější období celé tréninkové kampaně?

VĚDĚT DO ČEHO JDEME

Pro každou činnost platí, že dobře jí budeme vykonávat pouze tehdy, když jí budeme rozumět. Z toho plyne, že prvním krokem pro každého zájemce o silový trénink by vždy mělo být důkladné seznámení s principy posilování. V elektronické i papírové podobě existuje celá řada více či méně rozsáhlých textů, které člověka seznámí se vším podstatným, co se posilování týká. Zkrátka je třeba zkrotit své vášně a namísto bezmyšlenkovitého zvedání činek se s problematikou začít seznamovat.

Posilování spočívá v tom, že své svaly vyčerpáme a poté jim dopřejeme čas na regeneraci i dostatek potřebných živin. V dalším kole necháme svaly podstoupit ještě větší zátěž a celý cyklus se v pravidelných intervalech opakuje. Z výše uvedeného plyne, že se musíme naučit cvičit, dostatečně odpočívat a dobře se stravovat (např.: využití sportovní výživy, jako jsou proteiny) Ani jednu z těchto tří složek tréninku nelze vynechat a podcenit, všechny mají svůj význam a posilování by bez kterékoliv z nich nebylo účinné.

VLASTNÍ TRÉNINK

Literatura nám pomůže mnohé osvětlit, podobu vlastního tréninku je však třeba v ideálním případě konzultovat s profesionálem. V začátcích je vhodné zaměřit se na cviky, při kterých dochází k zapojení většího počtu svalů a které se soustředí na ty největší svalové partie. Mezi tyto cviky patří např. dřepy, shyby, kliky na bradlech, benchpress či tlaky s činkou. Pro tyto cviky lze nasazovat vysoké zátěže, začněte ale s těmi menšími a ujistěte se, že cviky provádíte správně, nejlépe při konzultaci s profesionálním trenérem. Naučte se také cvičit pravidelně, to je zásadní.

Cvičení pro začátečníky by mělo probíhat alespoň třikrát týdně, mělo by zahrnovat uvedené cviky např. ve čtyřech sériích. Počet opakování daného cviku může být 8-10 u kliků nebo benchpressu, 20 u sedů lehů, maximální počet u shybů apod. Nechte si trenérem sestavit konkrétní plán a s ním v ruce se vrhněte na cvičení.

DIETA A REGENERACE

Jak již bylo uvedeno, nedílnou součástí tréninku je i správná dieta a dostatek odpočinku. Naučte se proto regenerovat, jíst pravidelně a sestavovat si jídelníček tak, aby obsahoval vhodný poměr tuků a sacharidů i dostatek proteinů.

Až se vám vše z výše uvedeného doslova dostane do krve a stane se přirozenou součástí vašeho životního rytmu, máte vyhráno.

BODYFLEXNUTRITION DOPORUČUJE