fbpx

Vitamíny pro sportovce

Vitamíny patří mezi živiny, bez kterých se lidské tělo neobejde. Stejně jako např. minerály nebo některé aminokyseliny, i vitamíny jsou pro náš organismus tzv. esenciální, tj. neumí si je vytvořit (s drobnou výjimkou v podobě vitamínu D) a musí je tak přijímat v potravě. Pro sportovce (ale nejen pro ně) je dostatek vitamínů stejně důležitý jako příjem proteinů, zdravých tuků nebo sacharidů. Jakou roli ale vitamíny v těle sportovce hrají? Proč jsou tak důležité? A v jakých potravinách je najdeme?

DŮLEŽITÉ MIKROŽIVINY

Vitamíny patří spolu s minerály mezi tzv. mikroživiny, oproti proteinů, tukům a sacharidům jich v absolutním množství potřebujeme výrazně méně, důležité jsou ale úplně stejně. Kromě běžně známých efektů jako je posílení imunity se totiž vitamíny podílejí na celé řadě dalších důležitých biochemických procesů v těle, včetně těch, které přímo souvisí s fyzickou výkonností.

Nedostatek vitamínů se projevuje mimo jiné únavou a nedostatkem energie. Pro sportovce to znamená slabší výkony, tj. neefektivní trénink. K tomu se ale přidává i špatná regenerace, pomalejší nárůst svalové hmoty a vyšší pravděpodobnost poškození svalů.

TRÉNINK A VITAMÍNY

Jako příklad procesu významného pro sportovce, na kterém se podílí vitamíny (v tomto případě vitamín C), je tvorba kolagenu. Tato složka tkáně pomáhá např. ke správnému napojení svalů na kosti svalů. Celá řada vitamínů má také antioxidační účinky, napomáhají tak chránit svalová vlákna před degradací.

Další vitamíny se podílejí na metabolismu svalů a produkci energie, jsou proto důležité pro to, aby tělo bylo schopno podat optimální výkon ve vztahu k trénovaným parametrům (síla, výdrž…).

Zdrojem vitamínů je samozřejmě pestrá strava. Mnoho vitamínů se nachází v ovoci a zelenině (vitamín C v citrusech, vitamín E ve špenátu nebo avokádu, vitamín K v salátu a kapustě…), najdeme je ale i v masu, mléku nebo vejcích (typicky vitamín B). V případě, že není možné pokrýt potřebu vitamínů z běžné stravy, je na místě doplnit jí o vitamínové doplňky.