fbpx

Vitamíny pro regeneraci svalů

Vitamíny často vnímáme jako látky, které posilují náš imunitní systém, mlhavou představu máme i o tom, že jejich význam je mnohem širší a tělu obecně prospívají, jejich konkrétní funkce v organismu jsou ale pro mnoho lidí zahaleny tajemstvím. Jen málo lidí si navíc přirozeně spojuje vitamíny s oblastí cvičení a fitness. To je ale chyba, neboť vitamíny jsou pro sportovce důležité dokonce ještě více než pro ty, kteří se sportu nevěnují.

LIDSKÉ TĚLO A VITAMÍNY

Vitamíny jsou organické látky, které v našem těle zajišťují správný průběh mnoha biochemických reakcí, např. při zpracování a vstřebávání dalších živin. Vitamíny přitom patří mezi tzv. esenciální látky, tj. takové, které si tělo nedokáže samo vyrobit (jistou výjimku představuje vitamín D) a musíme je proto přijímat ve stravě.

Spektrum procesů, kterých se v těle vitamíny účastní, je velmi široké. Stejně tak je proto široká škála problémů, které nás mohou postihnout v případě, že vitamínů máme nedostatek. Kromě dobře známé náchylnosti k nemocem je to i únava, špatná výkonnost a v neposlední řadě i nedostatečná regenerace svalů po tréninku.

VITAMÍNY A NAŠE SVALY

Pro svaly hrají význam především tři vitamíny: C, B1 a E. První z nich, vitamín C, totiž hraje důležitou roli při tvorbě kolagenu, který je jednou ze složek svalové tkáně. To ale není vše a sportovce by mělo zajímat i to, že vitamín C je dobrý antioxidant, díky čemuž je schopný chránit svalovou tkáň před poškozením.

Vitamín B1 se podílí na správné funkci nervových spojů a roli hraje také při okysličování glukózy. Bez něj tak není tělo schopno uvolňovat v dostatečné míře energii, čímž klesá úroveň sportovního výkonu a efektivita tréninku. Také vitamín E patří mezi antioxidanty a neobejde se bez něj energetická výměna ve svalech.

Sportovci by se rozhodně neměli zaměřovat pouze na dostatečný příjem a správný poměr proteinů, sacharidů a tuků. Mikroživiny jako vitamíny a minerály jsou stejně tak důležité.