fbpx

Na co je proteinový nápoj?

Proteinové nápoje jsou mezi potravinovými doplňky pro sportovce a příznivce fitness životního stylu jedněmi z nejdiskutovanějších. Co se ale pod tímto pojmem skutečně skrývá, co proteinové nápoje obsahují a především – jaké je jejich místo v tréninku a jak fungují?

BODYFLEXNUTRITION DOPORUČUJE

CO JSOU PROTEINY?

Proteiny neboli bílkoviny hrají v lidském těle celou řadu důležitých funkcí, fungují jako hormony, enzymy, přenašeče informací i transportéry dalších nezbytných látek, katalyzátory biochemických dějů apod. Kromě toho jsou ale také základním stavebním kamenem svalové hmoty. Samotné proteiny se přitom skládají z dvaceti různých aminokyselin, z nichž navíc pouze některé si naše tělo dokáže syntetizovat, ty zbývající musí přijímat v potravě.

Z výše uvedeného je zřejmé, že bez pravidelného přísunu bílkovin obsahujících kompletní portfolio aminokyselin se neobejdeme, ať již jsme sportovci, nebo ne. Proteinové nápoje jsou určeny právě k tomuto účelu – dodat tělu potřebné bílkoviny, které tělo následně použije pro důležité procesy.

PROTEINY PRO POSILOVÁNÍ I HUBNUTÍ

I když je často zdůrazňováno, že proteiny napomáhají růstu a regeneraci svalové hmoty, není posilování jedinou aktivitou, při níž nám proteinové nápoje pomáhají dosáhnout našich konečných cílů. Stejně jako hrají proteinové doplňky významnou roli při nabírání svalové hmoty, užitečné mohou být i při hubnutí.

Pro ty, kteří chtějí namísto nárůstu hmotnosti nějaké to kilo naopak ztratit, nabízí proteinové nápoje ideální možnost, jak tělu dodat nezbytné proteiny v čisté formě, tj. bez doprovodu sacharidů a tuků, které při hubnutí konzumovat nechtějí. Kromě dodání důležitých živin dokáží proteinové nápoje také vykouzlit pocit nasycení, což se při redukční dietě také velice hodí.

Dávkování proteinových doplňků závisí vždy na konkrétní situaci i fyzických parametrech konzumenta. Ideální je proto poradit se o něm s odborníkem na sportovní výživu.