fbpx

Kdy užívat protein?

Proteinové potravinové doplňky jsou mezi příznivci fitness často diskutovaným tématem. Není divu, proteiny (bílkoviny) jsou – mimo celé řady svých dalších funkcí v organismu – i základními stavebními jednotkami svalové hmoty. Její růst a regenerace není bez dostatečného množství proteinů možný. Zatímco ale na potřebě dostatečného přísunu proteinů se shodnou všichni, na správné užívání a dávkování existuje názorů mnoho. Často jsou ale založené na chybném nebo nedostatečném pochopení fungování proteinů a jejich aplikace potom nevede ke kýženým výsledkům, anebo je její skutečný efekt minimální a daný člověk zbytečně vydává své finanční prostředky.

DIETA VS. POTRAVINOVÉ DOPLŇKY

Proteiny mají sice pro lidské tělo zásadní důležitost, ale lidé existovali i před tím, než se na pultech obchodů objevil první proteinový přípravek. Je tedy nasnadě, že lidské tělo si proteiny dokáže opatřit samo. Vyvážená strava jich běžnému člověku poskytne dostatek, a zvláště pokud se v dietě vyskytují i na proteiny bohaté potraviny jako netučné maso, mléčné výrobky, ryby, vejce apod. V takovém případě není pro člověka, který nepodstupuje zvýšenou fyzickou zátěž nutné, aby proteinové doplňky užíval. Výkonnostní sportovci, kulturisté a obecně ti, kterým záleží na růstu svalové hmoty jsou ale jiná kategorie. Pokud dospějí do stavu, kdy jim běžná dieta nedokáže poskytnout dostatek proteinů pro naplnění jejich cílů, musí sáhnout po proteinových doplňcích.

BODYFLEXNUTRITION DOPORUČUJE

PROTEINOVÉ DOPLŇKY

Obecně platí, že vysoce zatížení sportovci by měli přijímat až 2.5 g proteinů na kilogram jejich tělesné hmotnosti. Do tohoto množství jsou samozřejmě započítány i proteiny přijaté v běžné stravě. Rozdíl mezi přirozeně přijatým množstvím proteinů a potřebou potom určuje dávkování proteinových doplňků. Vyšší množství nebude mít žádný efekt a pouze zbytečně zatíží organismus a peněženku sportovce.