fbpx

Kdy užívat kreatin?

Pojem kreatin se v současné době skloňuje mezi sportovci snad v každém pádu a patří dnes k nejoblíbenějším doplňkům výživy mnohých sportovců. Až příliš často ale sportovci podléhají mýtům a nejasnostem, které se okolo fungování a příjmu kreatinu rojí. Pro koho je tedy kreatin vhodný? A v jakých situacích jej používat?

CO JE KREATIN?

Kreatin v lidském organismu funguje tak, že podporuje produkci adenosintrifosfátu (ATP), který slouží jako zásobárna energie pro svaly a jejich práci. Pokud má tělo malé zásoby ATP, svalový výkon není stoprocentní, dochází k předčasnému vyčerpání a celkově klesá jeho výkonnost. Výhody toho, že má tělo kreatinu dostatek jsou tedy zřejmé. Stejně tak je jasné, že právě sportovci ve většině disciplín (výjimku tvoří čistí vytrvalci, pro které není tolik důležitý), budou z jeho příjmu jednoznačně profitovat.

Svaly, které budou mít v zásobě dostatek energie, mohou trénovat déle a intenzivněji. To vede logicky k lepším výsledkům, hezčí postavě a větším svalům.

BODYFLEXNUTRITION DOPORUČUJE

JAK KREATIN DÁVKOVAT?

Velkou výhodou kreatinu je fakt, že jej lze užívat dlouhodobě, i v takovém případě se jedná o zcela bezpečný suplement. Jeho účinnost je stejně jako u jiných doplňků podmíněna vyváženou stravou, důsledným tréninkem, a právě správným dávkováním.

Z celé řady odborných studií vyplývá, že účinnost má množství 3-5 g kreatinu denně (bez ohledu na to, zda se jedná o tréninkový nebo netréninkový den), výkonnostní sportovci se dostávají na dávky 10-20 g denně. Tato množství též odpovídají dávkám užívaným v rámci tzv. plnící fáze, při které se svaly po dobu 4-5 dnů sytí.

Běžné dávkování sestává z cca 5 g denních dávek přijímaných po dobu 4-6 týdnů, po kterých nastává 2-4 týdenní pauza, díky které po obnoveném příjmu tělo na kreatin lépe reaguje.

Dávku je ideální rozdělit na dvě části, před a po tréninku (i pro regeneraci svalů je třeba energie). Ve dnech, kdy sportovec netrénuje, je možné přijmout kreatin v jedné dávce.