fbpx

Kdy pít protein?

Bílkoviny (proteiny) jsou spolu se sacharidy a tuky jednou ze tří základních složek nezbytných pro správné fungování lidského organismu. Proteiny, tj. dlouhé molekuly složené ze stavebních kamenů zvaných aminokyseliny, mají v našem těle celou řadu funkcí: hormony, enzymy, nejrůznější tkáně, zde všude nachází proteiny své uplatnění. I v oblasti fitness a zdravého životního stylu jsou proteiny často zmiňovány, především při diskuzích o tom, kdy a jak užívat proteinové potravinové doplňky.

PROČ PROTEINOVÉ DOPLŇKY?

Skrze naši každodenní dietu přijímáme proteiny v celé řadě potravin, patří mezi ně maso, ryby, celozrnné pečivo, mléčné výrobky a další. Proteiny, které takto přijmeme, tělo rozloží na jednotlivé aminokyseliny (některé z nich, tzv. aminokyseliny esenciální si ani samo vyrobit neumí) a použije je na stavbu proteinů, které jsou v daný okamžik třeba. Běžnému člověku tento přísun proteinů stačí, jsou ale případy, kdy je tomu naopak.

BODYFLEXNUTRITION DOPORUČUJE

PROTEINY A RŮST SVALŮ

Typickým případem, kdy je třeba přirozený příjem proteinů doplnit o bílkoviny v podobě potravinových doplňků, je případ vrcholových a silových sportovců. Proteiny jsou totiž základní stavební jednotkou svalových buněk a nezbytnou podmínkou regenerace a růstu svalů. V závislosti na tělesné hmotnosti a skladbě přijímané potravy je potom možno určit správné dávkování.

PROTEINY A HUBNUTÍ

Bílkoviny v čisté podobě mají svůj význam i při redukční dietě. Proteinové doplňky totiž umožní tělu přijímat proteiny bez toho, aby současně dostávalo sacharidy a tuky. Ty i v průběhu hubnutí samozřejmě potřebuje, a proto nelze v žádném případě proteinovými doplňky nahradit běžnou stravu kompletně, svůj význam ale má. Protein dokáže zasytit a zahnat tak nutkání na konzumaci malé svačinky nebo jiného jídla. Z výše uvedených důvodů se při užívání proteinových doplňků sníží celkový kalorický příjem a o to nám jde při redukční dietě především.