Je protein zdravý?

Proteinové potravinové doplňky se staly hitem posledních let a najdete je v regálech snad každého obchodu. Pokud ale hned nenakupujete slepě vše, co je zrovna populární, ale chcete se o tom či onom produktu nejprve něco dozvědět, jistě jste si položili otázku, v čem tkví skutečná přidaná hodnota proteinu? Co to vlastně je a bude mému tělu opravdu prospěšný? Zkráceně řečeno, je protein zdravý? Takto položená otázka je nicméně příliš obecná a nelze na ní smysluplně odpovědět. Mnohem důležitější, než hledání nesmyslných odpovědí na špatně položené otázky je na místě snaha o pochopení funkce proteinu v organismu a důsledků, které bude konzumace proteinu na tělo za těch či oněch okolností mít.

PROTEINY = BÍLKOVINY

Proteiny jsou jen jiným označením pro bílkoviny, které naše tělo ke svému správnému fungování samozřejmě nezbytně potřebuje. Bílkoviny fungují v našem organismu jako enzymy, proteiny, transportéry nejrůznějších látek i přenašeče nervových vzruchů. V neposlední řadě pak tvoří vazivové i pojivové tkáně a samozřejmě svaly. Právě proto jsou tak vyhledávané silovými sportovci, kteří potřebují k dávce, kterou přijímají standardně v běžné stravě ještě proteiny navíc.

Z tohoto pohledu jsou proteiny samozřejmě nejen zdravé, jsou dokonce nepostradatelné. Jak už to ale bývá, na takto komplexní problémy nelze nahlížet černobílou optikou zdravý x nezdravý.

BODYFLEXNUTRITION DOPORUČUJE

PROTEINY NEJSOU ŘEŠENÍM NA VŠECHNO

Proteiny mají svoji nezastupitelnou funkci, to ale neznamená, že bychom jich měli konzumovat tolik, kolik se do nás vejde. Naše tělo je neumí skladovat a je třeba přijímat jich jen tolik, kolik skutečně spotřebujeme, normální člověk okolo 1 g na kilogram své hmotnosti, profesionální sportovec 2 – 3 g. Stejně tak platí, že primárním zdrojem bílkovin by měla být pestrá strava, pouze jako doplněk se konzumují proteinové suplementy.