fbpx

Jaké vitamíny na imunitu?

Míra, se kterou je lidské tělo schopno odolávat nemocem a infekcím, je dána kvalitou jeho imunitního systému. Člověk toho přitom může pro svoji imunitu udělat hodně, kromě vyvážené stravy, přijmu probiotik, cvičení, otužování i dostatku spánku a odpočinku je velmi důležitý dostatečný příjem vitamínů. Jaké z nich jsou pro imunitní systém nejdůležitější? A v jaké formě je lze přijímat?

VITAMÍN A

Vitamín A si většinou spojujeme s karotenem, mrkví a pozitivním vlivu na oči, resp. jejich funkci. Pravdou je, že jeho nedostatek napomáhá vzniku šerosleposti či poškození oční sítnice. Kromě toho je však významný i pro náš imunitní systém. Vitamín A je totiž antioxidant a zabraňuje volným radikálům v poškozování buněk.

Zdrojem vitamínu A může být rybí tuk, rajčata, vaječný žloutek, játra, špenát, kukuřice a některé další potraviny, samozřejmě včetně již zmíněné mrkve.

VITAMÍN B

Ani vitamíny skupiny B nestojí stranou a podílejí se na posilování imunity. Tradičně je jejich konzumace doporučena v případě, že člověk trpí problémy jako je akné či ekzémy. I v tomto případě je ale vliv na imunitu nepopiratelný, především skrze podporu metabolismu nebo výživu centrálního nervového systému.

Vitaminy skupiny B (souhrnně označované jako B-komplex) nám pomůže doplnit např. ananas, hroznové víno nebo kvasnice.

VITAMÍN C

Fakt, že vitamín C napomáhá posilovat imunitu, je všeobecně známý. Jeho dostatek by měl být v období zvýšeného rizika nákazy (ale nejen v této době) samozřejmostí. I proto, že vitamín C napomáhá tvorbě kolagenu, funkci nervové soustavy, nebo ochraně buněk před oxidací.

Bohatým zdrojem vitamínu C jsou citrusové plody, jablka, rajčata, papriky, kiwi, brokolice či třeba šípek.

VITAMÍN D

I vitamín D je součástí arzenálu buněk v boji proti nemocem, jeho dlouhodobější nedostatek je spojen se zvýšenou náchylností k respiračním onemocněním a chřipce. Vitamín D je v lidském těle vytvářen díky působení slunečního záření, konkrétně jeho UVB složky. Nezapomínejte proto na pobyt na slunci!