fbpx

Jak zvýšit imunitu?

Na lidský organismus číhá celá řada nástrah a nebezpečí v podobě zákeřných bakterií a virů čekajících na ten správný okamžik. Naše tělo není naštěstí bezbranné, ve skutečnosti má k dispozici silné brnění – imunitní systém. Ale stejně jako je třeba se starat o skutečné brnění, neboť jinak by mohlo zreznout a přestat plnit svoji funkci, i imunita vyžaduje pravidelnou a důslednou péči. Jak ale konkrétně imunitní systém posílit? Co udělat, aby se naše brnění lesklo a zadrželo každou zbraň nepřítele?

VYVÁŽENÁ STRAVA JAKO ZÁKLAD ÚSPĚCHU

Nikoho asi příliš nepřekvapí, že správná dieta se neobejde bez ovoce a zeleninyVitamíny, minerální látky, vláknina… to všechno jsou složky, bez kterých to nepůjde. Pro imunitu jsou nejvýznamnější vitamíny A, B (celá řada), D a samozřejmě známý vitamín C. Z minerálních látek lze jmenovat především selen a zinek.

Na druhou stranu je na místě omezit příjem tzv. jednoduchých cukrů, které společně s částí tuků (těmi, které se označují jako „špatné“) negativně ovlivňují bílé krvinky. Podstatná část funkce imunitního systému probíhá v trávícím traktu. Proto je významné přijímat i probiotika, která pomáhají vytvářet ve střevech optimální prostředí pro nám nakloněné bakterie.

I NA PSYCHICE ZÁLEŽÍ

Je třeba mít na paměti, že i stres může naši imunitu negativně ovlivnit. Je proto ideální, pokud si každý den vyhradíme čas na své koníčky, při kterých zapomeneme na všechny své starosti. Ruku v ruce s relaxací jde i dostatek spánku, ten je pro imunitu obzvlášť důležitý. Neznamená to však, že by se člověk neměl hýbat, právě naopak! Cvičení a fyzická aktivita jsou pro imunitu velkou pomocí, stejně jako postupné otužování.

Všechna uvedená doporučení bychom přitom měli dodržovat celoročně, ve chvíli, kdy nastane období zvýšeného rizika je již většinou pozdě.