Jak posílit imunitu?

Nejen v časech globálních epidemií je náš imunitní systém první linií obrany proti virům a bakteriím. Je to právě jeho funkčnost, která stojí mezi naším zdravím a nemocí. A i když přesto onemocníme, intenzita, se kterou nás choroba zasáhne, i čas uzdravení budou pro nás s dobrou imunitou pravděpodobně mnohem přijatelnější. Jak ale našemu imunitnímu systému pomoci? Čím jej posílit, aby se pro nás stal skutečným brněním?

SPRÁVNÁ DIETA

Pro správně fungující imunitní systém je vyvážená dieta věcí prvořadého významu. V první řadě je třeba omezit příjem tzv. jednoduchých cukrů a „špatných“ tuků, které nalezneme především ve sladkostech či trvanlivém pečivu. Tyto látky totiž negativně ovlivňují funkci bílých krvinek. Mnohem lepší volbou jsou ovoce, zelenina či cereálie.

Dieta by měla být bohatá též na pravidelný přísun vitamínů a minerálních látek. Z hlediska imunitního systému jsou důležité především vitamíny A, B, C a D, společně s železem, zinkem a selenem.

PROBIOTIKA

Velmi významnou roli hraje v rámci našeho imunitního systému střevní mikroflóra. Udržení ideálního prostředí v našich střevech je proto pro imunitu zásadní. Napomoci tomu můžeme příjmem tzv. probiotik, tělu prospěšných živých bakteriálních kultur. Ty se nachází v zakysaných mléčných výrobcích, jogurtech, kefírech apod.

POHYB A ODPOČINEK

Imunitu posiluje také dostatek pohybu, ideálně na čerstvém vzduchu. Nejde samozřejmě o žádné vrcholové sportovní výkony, užitečná je i malá procházka. Zapomínat nelze ani na dostatek spánku. Především v období zvýšeného rizika jakékoliv nákazy je doporučována spát alespoň 7 hodin denně.

VYHÝBEJTE SE STRESU A VĚNUJTE ČAS RELAXACI

Je známá věc, že stres zhoršuje činnost imunitního systému. Snažte se proto být maximálně v klidu, relaxujte u svých oblíbených činností. Radujte se z maličkostí. Stres je pro imunitní systém významným faktorem a ty tak mohou přispět k jeho lepšímu fungování.

POCTIVÁ PŘÍPRAVA

Již v čase předcházejícím období zvýšeného rizika je dobré posilovat svoji imunitu postupným otužováním a celkovým upevňováním své kondice. Stejně tak i výše zmíněné faktory – vyvážená strava, dostatek vitamínů a minerálů, udržování střevní mikroflóry – se vyplatí brát v potaz po celý rok. Do problematického období tak člověk vstupuje připraven.