fbpx

Jak fungují spalovače tuků?

Pojem „spalovač tuků“ vzbuzuje u mnoha lidí velké naděje, neboť sám tento pojem evokuje zázračnou schopnost tuky jednou provždy zničit a dopomoci tak zájemcům o štíhlou postavu k dosažení jejich cílů, ideálně bez přílišné námahy. Realita je samozřejmě mnohem střízlivější a zázračné řešení problémů s kily navíc nám ani spalovače tuků nenabídnou. Přesto mohou mít svůj význam a při redukční dietě hrát poměrně významnou roli. Jak ale fungují?

SPALOVAČ TUKU? CO JE TO?

Obecně platí, že za spalovač tuku označujeme látku, která dokáže zrychlit či zvýšit metabolismus tuků a jejich přeměnu na energii, případně jejich vstřebávání. Přitom samozřejmě platí, že jeho užívání musí být považováno jen a pouze za doplněk celé série činností a opatření, mezi které patří především dostatek pohybu a správná strava. Ty zajistí správný poměr mezi příjmem a výdejem energie. Spalovače tuků mohou pomoci, ale jak bylo zmíněno, pouze do jisté míry.

BODYFLEXNUTRITION DOPORUČUJE

SPALOVAČE TUKU A PRINCIPY JEJICH FUNGOVÁNÍ

Většina látek známých jako spalovače tuku funguje buď na jednom ze dvou základních principů: termogeneze, anebo lipolýza, anebo na jejich kombinaci. V případě termogeneze se jedná o látky, které dokážou stimulovat tělo ke zvýšené produkci tepelné energie. Tento proces je energeticky náročný a tělo potřebnou energie získá právě z rozkladu tukových zásob.

Lipolýza je odborný pojem značící odbourávání tuků z tkání. V tomto případě jde o to, že mastné kyseliny z tuků se ve zvýšené míře uvolňují do krevního oběhu a následně jsou opět využívány jako zdroj energie.

Mezi látky ze skupiny spalovačů tuku patří např. kofein, synefrin či extrakty ze zeleného čaje. Pokud vás překvapuje, že i přes to, že některé z nich přijímáte a kila stále nechtějí dolů, pak si zkuste odpovědět na to, zda plníte i výše zmíněné základní podmínky úspěšných snah o redukci tukových zásob – cvičení a správná dieta.