fbpx

Jak funguje protein

Proteiny neboli bílkoviny mají pro lidské tělo zásadní význam. V organismu zastávají celou řadu funkcí: podílejí se na transportu kyslíku a dalších (např. hemoglobin, fungují jako enzymy a hormony, zastávají funkci strukturních prvků apod. Pro sportovce je potom nejdůležitější vědět, že proteiny jsou i základní stavební jednotkou svalů. Chceme-li, aby nám svaly vyrostly, bez proteinů to nepůjde. Co to ale znamená konkrétně? Jak nám příjem proteinů při cvičení pomůže?

CO JSOU PROTEINY?

Z chemického hlediska jsou bílkoviny velké, komplikované molekuly sestávající z několika základních strukturních bloků – aminokyselin. Aminokyseliny znají vědci mnoho, jen asi dvacet jich ale tvoří proteiny. Z toho je navíc osm tzv. esenciálních, takových, které si tělo neumí syntetizovat a musí je přijímat z potravy.

BODYFLEXNUTRITION DOPORUČUJE

PŘÍJEM A FUNGOVÁNÍ PROTEINŮ

Člověku, který není nikterak zvlášť fyzicky aktivní, většinou jeho běžná dieta (pokud je správně nastavená a alespoň trochu pestrá) poskytne dostatečné množství všech potřebných proteinů, resp. aminokyselin, ze kterých si syntetizuje ty proteiny, které potřebuje. Mezi potraviny bohaté na proteiny patří např. netučné maso, mléčné výrobky, ryby apod.

U výkonnostních sportovců je situace složitější a bez proteinových doplňků se neobejdou. Princip fungování proteinů je však stejný jako v předchozím případě. Tělo přijme z potravy bílkoviny, které si následně rozloží na jednotlivé aminokyseliny, které poté rekombinuje tak, jak potřebuje, tj. složí z nich takové proteiny, které v danou chvíli využije.

Při posilování zatěžujeme svaly a stimulujeme tím jejich následný růst. Přitom dochází samozřejmě k jejich poškozování, a kromě vlastního růstu je také třeba tato poškození opravovat. Obě činnosti jsou závislé na dostatku těch správných proteinů přesně v souladu s výše popsaným mechanismem. Protein, ať již v potravě nebo v podobě proteinových doplňků, přijímáme proto, aby mělo tělo dostatek materiálu, který může v regenerační fázi použít pro opravu poškozených svalových vláken a tvorbu nových.