fbpx

Jak dávkovat BCAA?

Suplement známý pod označením BCAA se v současné době těší mezi sportovci velké oblibě. O tomto suplementu však také koluje celá řada mýtů a nejasností. Co tento suplement obsahuje? Jak přesně tělu pomáhá? Na tyto otázky by si měl umět odpovědět každý sportovec předtím, než se jej rozhodne užívat.

CO JE BCAA?

Suplement BCAA obsahuje kombinaci tří aminokyselin (konkrétně tzv. aminokyselin s rozvětveným řetězcem), konkrétně leucinu, isoleucinu a valinu. Všechny tyto tři aminokyseliny patří mezi esenciální, tj. takové, které si naše tělo neumí syntetizovat. Ve většině přípravků na trhu jsou tyto složky přítomny v poměru 2:1:1 či 4:1:1.

Efektivní účinnost BCAA byla přitom potvrzena celou řadou vědeckých studií, jež jednoznačně říkají, že při správném používání napomáhá konzumace BCAA při nabírání svalové hmoty, při redukční dietě apod. Princip jejich fungování je zřejmý a souvisí s faktem, že zmíněné aminokyseliny vytvářejí proteiny – základní stavební kameny svalové hmoty.

BODYFLEXNUTRITION DOPORUČUJE

JAK BCAA UŽÍVAT?

Příjem BCAA má smysl jak před tréninkem, tak poté. Aminokyseliny dodané tělu před tréninkem poskytnou svalům ochranu, dodají část energie a potlačí generování nežádoucích katabolických hormonů. Konzumace suplementu BCAA po tréninku podporuje regeneraci svalů a opravy poškozených svalových vláken.

Svůj význam má ale příjem aminokyselin BCAA i v netréninkový den. V tento čas tělo regeneruje a aminokyseliny jsou využívány při tvorbě nových svalových vláken, samozřejmě především pokud má organismus také dostatek spánku. Rozdílné bude nicméně konkrétní dávkování, zatímco v tréninkový den je vhodné brát BCAA ve třech dávkách – ráno, před zátěží a po ní.

Množství v jedné dávce závisí na konkrétním suplementu i potřebách daného sportovce, jeho typické dietě apod. BCAA lze přijímat v podobě kapslí, nápojů anebo instantních preparátů. Je dostatečně prokázáno, že až na výjimky v podobě alergických reakcí či občasných zažívacích obtíží nemá BCAA vedlejší účinky.