fbpx

Hubnutí chůzí – aneb je to účinné?

Shození přebytečných kil je snem a přáním nejednoho člověka. Ne každý je ale ochotný (či fyzicky schopný) podstoupit tréninkový plán v posilovně anebo hubnout prostřednictvím běhání, jak je často doporučováno. Běh a jiné náročné intenzivní cvičení naštěstí nejsou jedinými způsoby, jak hubnout. Zajímavou alternativu nabízí prostá chůze, která tak může pomoci nejen seniorům, lidem s lehkými zdravotními handicapy nebo absolutním začátečníkům. S pomocí chůze může hubnout opravdu každý.

POHYB A SPALOVÁNÍ KALORIÍ

To, že ke spalování tuků je třeba pohybu, nikoho příliš nepřekvapí. Ne každý má ale jasno v tom, jak celý proces funguje. Pro veškerou svoji aktivitu berou svaly energii zčásti ve spalování sacharidů, zčásti ve spalování tuků. Problém tkví v tom, že poměr spalovaných sacharidů a tuků závisí kromě jiných faktorů i na fázi fyzické aktivity. Bohužel, v prvních cca 20 minutách tělo využívá pro zisk energie pouze prakticky výhradně sacharidy, které teprve poté doplní tuky. Jinými slovy, svižný dvacetiminutový běh sice znamená spálení slušné porce kalorií, většina z nich ale bude pocházet z cukrů, z pohledu ztráty hmotnosti bude tedy efekt minimální.

BODYFLEXNUTRITION DOPORUČUJE

PROČ CHŮZE?

Abychom pochopili, proč je chůze pro hubnutí tak vhodná, navážeme tam, kde skončil předchozí odstavec. Bylo řečeno, že dvacet minut běhu nestačí, nabízí se tedy řešení – běhat déle. To je jistě pravda, otázkou ale je, kdo ze začátečníků, seniorů apod. je něčeho takového schopen… Obyčejná chůze je mnohem méně náročná a dvacet minut většinu lidí nikterak závažně nevyčerpá. Díky tomu mohou po první dvacetiminutovce nejen pokračovat, ale třeba i přidat do kroku a učinit druhou fázi, ve které již dochází ve větší míře ke spalování tuků, ještě účinnější.

Není těžké představit si případ, kdy běžec a chodec vydají stejné množství energie, z pohledu hubnutí ale bude v případě chodce vydána výrazně efektivněji. Je samozřejmě třeba si uvědomit, že hubnutí prostřednictvím chůze je poměrně pomalé a nelze čekat zázraky v řádu dnů nebo týdnů. Pro trénované sportovce existuje řada lepších a účinnějších alternativ, pro určitou skupinu lidí je ale chůze to pravé, minimálně v začátcích. Dále je důležité, bez ohledu na to, zda trénujete na Olympijské hry, nebo zda hubnete do plavek, doplňovat proteiny, které jsou jednou ze základních živin, bez které se naše tělo neobejde.