fbpx

Doplňky stravy pro sportovce

Lidské tělo vyžaduje pro své správné fungování řadu živin, bez kterých nebude a nemůže správně fungovat. Není překvapením, že tělo, které je navíc vystaveno fyzické námaze, např. v podobě sportovních výkonů nebo tréninku, potřebuje těchto živin více než tělo, které jí vystaveno není. Může se tak snadno stát, že některé z živin bude mít sportovec nedostatek, a vzhledem k její zvýšené potřebě nebude možné její hladinu doplnit příjmem z běžné stravy. V takových okamžicích přichází na řadu potravinové doplňky pro sportovce.

JAKÉ DOPLŇKY JSOU NA TRHU K DOSTÁNÍ?

V podobě doplňků stravy jsou dnes na trhu k dostání preparáty s obsahem prakticky všech potřebných živin. Vždy je však třeba mít na paměti, že základem výživy každého sportovce by měla být rozmanitá a vyvážená strava. Teprve v případě, že z nějakého důvodu není možné ze stravy přijmout dostatečné množství některé z důležitých složek, je na místě obrátit se na doplňky stravy.

Velmi oblíbenými jsou proteinové suplementy, typicky v podobě nápojů. Právě na proteiny se sportovci často soustředí nejvíce, neboť jde o základní stavební prvek svalové hmoty. Kromě proteinů jsou populární i tzv. gainery coby zásobárny rychle a snadno dostupné energie, které maximalizují efektivitu tréninku.

Kromě těchto dvou suplementů je ale třeba věnovat pozornost i tzv. mikroživinám, kterých není potřeba přijímat mnoho, jsou ale pro správné fungování organismu taktéž zásadní. Jedná se především o vitamíny a minerály.

JAK K SUPLEMENTŮM PŘISTUPOVAT

Pro dosažení všech cílů, které si klademe a kvůli kterým trénink podstupujeme, je důležité, aby vlastní cvičení, regenerace a správná dieta byly v té správné rovnováze. Podcenění kterékoliv z těchto tří částí povede k tomu, že svých cílů buď nedosáhneme vůbec, anebo se k nim budeme blížit mnohem pomaleji, než bychom mohli.

V oblasti diety je velmi snadné udělat chybu a je proto ideální poradit se s odborníkem na sportovní výživu, který posoudí potřebnost suplementů a poradí s jejich výběrem.