fbpx

Břišní svaly – nejlepší cviky na břišáky

Vyrýsované břišní svaly, lidově pekáč buchet, jsou pro mnohé etalonem dokonalé postavy a její nejdůležitější součástí. K bezchybným břišním svalům ale vede dlouhá cesta lemovaná mýty a omyly. Trénink žádného jiného svalstva není doprovázen tolika chybnými informacemi a ve společnosti tak silně zažitými. Jak tedy na trénink břišních svalů?

HUBNUTÍ NENÍ POSILOVÁNÍ

Jedním z nejzásadnějších omylů, kterým může člověk toužící po skvělé postavě podlehnout, je ten, že lze “zhubnout břicho”. Nic takového jako hubnutí břicha neexistuje a už vůbec k tomu neslouží posilovací cviky. Posilováním břicha se břišního tuku nezbavíte. Přesto je eliminace tukové vrstvy nezbytnou podmínkou krásného břicha. Pokud se jí totiž nezbavíte, sebevytrénovanější břišní svaly jsou k ničemu, neboť pod ní zkrátka nebudou vidět. Tuku se však musíte zbavovat celkově, pomocí aerobního cvičení a správné diety.

CVIKY NA BŘIŠNÍ SVALY

Když už žádný tuk nebrání tomu, aby člověk mohl ukázat své břišní svaly světu, je třeba je vypracovat tak, aby na ně byl opravdu pěkný pohled. Hned na začátku zapomeňte na klasické sedy-lehy. Tento cvik je na správnost provedení natolik náročný, že jej málokdo zvládne. Provedení špatné navíc nejen, že nevede k výsledkům, zvyšuje také riziko zranění. Není náhodou, že sedy-lehy vyřadila ze skladby svých cviků již i americká armáda.

Za základní cvik na břišní svaly je považován cvik označovaný jako prkno, neboli plank. Při tomto cviku zaujme cvičenec napnutou polohu, opírá se přitom buď o dlaně, či o předloktí. V napnuté poloze je třeba vydržet cca 50 sekund, poté se cvik opakuje.

Vysokou účinnost vykazují v odborných studiích i tzv. zkracovačky. Ty lze provádět v několika různých variantách, např. cyklistické zkracovačky spočívají v přitahování levého lokte k pravému koleni a naopak. Výchozí polohou je přitom leh na zádech s rukama za hlavou a zvednutýma nohama, v kolenou mírně ohnutými.

Zkracovačky lze provádět i na nafukovacím míči, o který se opíráme spodní částí zad a s rukama za hlavou zvedáme trup do 45° úhlu.

Pro začátečníky může být vhodným cvikem i prosté zvedání pánve. Při něm ležíme na zádech, s rukama podél těl a nohama pokrčenýma. Zvedneme pánev a držíme ji ve zvednuté poloze. To poté opakujeme.

BODYFLEXNUTRITION DOPORUČUJE