fbpx

Bolest svalů po cvičení

O tom, že po správném a účinném cvičení musí nutně bolet svaly, je přesvědčena celá řada lidí. I když v tomto výroku zrnko pravdy přece jen je, určitě neplatí tak obecně, jak je často tradováno. Bolest svalů je široký pojem a existuje řada jejích příčin, některé jsou žádoucí, jiné nikoliv. Jaké druhy bolesti svalů tedy máme? Jak je rozlišit a co znamenají? Každý, kdo se chce věnovat cvičení by se měl s touto problematikou alespoň zevrubně seznámit, aby následně správně porozuměl řeči svého těla a dokázal v tu pravou chvíli správně zareagovat.

DRUHY BOLESTI SVALŮ

První a nejčastější příčinou bolesti svalů jsou skutečně pouze namožené svaly, které nám naznačují, že potřebují regenerovat. To lze doopravdy považovat za známku dobře odvedené práce. Tento druh bolesti se objevuje obvykle druhý den po cvičení a přetrvává jeden až tři dny v závislosti na tom, jak zkušený a trénovaný člověk je. Někdy je možné k tomuto druhu bolesti svalů přistoupit tak, že pokud již se po cvičení nedostavuje, je na čase zvýšit tréninkové dávky či přidat nové cviky.

Kromě výše popsané bolesti, kterou lze považovat za běžnou, se v některých případech může vyskytnou i tzv. opožděná bolest svalů (v angličtině se o ní mluví jako o DOMS – Delayed onset muscle soreness). Jak již její název napovídá, charakterizuje jí opožděný nástup (cca 2 dny po cvičení) a delší doba trvání (3 dny až týden). Jedná se o bolest, kterou pociťují nejčastěji začínající návštěvníci posilovny a může způsobit až neschopnost běhu, zvednutí ruky apod.  Bolest následně po několika dnech odezní sama.

Bolest samozřejmě doprovází i svalová zranění. Taková bolest většinou nastupuje okamžitě po zranění a až na výjimky se neobejde bez lékařského zásahu.

JAK BOLESTI PŘEDCHÁZET?

Při prevenci bolesti svalů se rozhodně vyplatí držet se úsloví „spěchej pomalu“. Začátečníci by měli zprvu cvičit opatrně, klidně i několik prvních dní věnovat spíše protažení a postupnému zvykání na zátěž. Pokud tento postup dodržíte, vyhnete se častému problému začínajících cvičenců, kteří se ihned vrhnou na vysoké zátěže a po zbytek týdne je bolest ze cvičení vyřadí. Výsledný efekt není samozřejmě v takovém případě nikterak zázračný.

Pro snadnější regeneraci svalů a menší bolest je důležitá i kvalitní vyvážená dieta, dostatek spánku a dodržování pitného režimu. Hodně může napomoci i regenerace v podobě masáží, pobytu ve vířivce apod.

Zajímavou otázkou je, jak se ke cvičení stavět ve chvíli, kdy tělo postihne zmíněná bolest typu DOMS. V takovém případě je možné začít cvičit s menšími zátěžemi nebo se vrhnout na aktivity, které rozbolavělé svaly šetří. Vždy lze vyrazit na kolo, do bazénu nebo se jen tak proběhnout. Ať tak či onak, bolesti svalů je vždy třeba věnovat pozornost a naslouchat tomu, co se nám tělo jejím prostřednictvím snaží říct.

BODYFLEXNUTRITION DOPORUČUJE