Strava při posilování

Vypracované, svalnaté tělo je snem mnoha mužů i žen. Každý, kdo se rozhodne za tímto svým snem jít, vyrazí logicky nejprve do posilovny. To je samozřejmě v pořádku, neméně důležité je ale věnovat pozornost dietě. Bez dostatečného přísunu vhodných živin svaly nemohou a nebudou růst tak, jak by si dotyčný aspirant svalnaté postavy představoval. Nejeden seriózní výzkum tvrdí, že strava tvoří dokonce až plných 50 procent konečného výsledku posilovací kampaně. Jak by tedy měla taková strava při posilování vypadat? Co jíst, v jakém množství a kdy? A čemu se v průběhu cvičení vyhnout?

0_4

Bez proteinů to nepůjde

Základem jídelníčku pro nárůst svalové hmoty jsou bílkoviny neboli proteiny. Bez jejich dostatečného příjmu nelze počítat s výsledkem, který by se jakkoliv blížil vašim představám. Proteiny jsou základním stavebním kamenem svalové hmoty a člověk, který posiluje, by měl zajistit, aby měl jejich příjem výrazně vyšší než ti, jejichž těla takovou zátěž nepodstupují.

U sportovců by měl příjem bílkovin dosahovat úrovně 1.5 – 2 g na kilogram tělesné hmotnosti. Jedná se samozřejmě o pouhý nástřel, konkrétní hodnota by být odvozená od míry zátěže. Konkrétně z toho plyne mimo jiné i to, že horní hranice se týká spíše vrcholových sportovců nebo kulturistů trénujících každodenně, ve skutečně velkých objemech. Člověk, který navštěvuje posilovnu třikrát týdně po práci v kanceláři má potřebu příjmu bílkovin přece jen nižší.

Kde se s proteiny potkat?

1.-Kde-se-s-proteiny-potkat

Proteinů většina potravin neobsahuje pohříchu tolik, jako např. tuků. Je proto třeba dobře si vybírat. Z těch, které je možné do jídelníčku v případě zvýšené potřeby příjmu proteinů zařadit, lze jmenovat např. vejce, ryby, hovězí nebo jehněčí maso, tvaroh, fazole, tofu či řecké jogurty nebo konopná semínka. Zapomínat by se nemělo ani na správné dávkování. Je zbytečné snažit se hned ráno přijmout celou denní dávku v podobě omelety z deseti vajec. Naše tělo je schopné zpracovat pouze omezené množství proteinů a jejich příjem je proto třeba rovnoměrně rozložit do celého dne.

A co dál?

Kromě dostatečného příjmu bílkovin je třeba také omezit příjem tuků, ten by měl za normálních okolností tvořit okolo 25 procent celkového příjmu živin. Stejně tak nelze zapomínat ani na sacharidy, výtečný zdroj rychle dostupné energie, která je pro cvičení více než vítaná. Pozor ale na zmatení pojmů, sacharidy ve formě cukrářských výrobků vám moc nepomohou, mluvíme spíše o rýži, těstovinách nebo bramborách.

Doplňkem správné stravy při posilování je i dostatečná hydratace organismu a pravidelný příjem potravy, ideálně 6-8x denně v malých dávkách. Specifickou kapitolu potom tvoří speciální doplňky stravy, ty mají svůj význam především při skutečně velké námaze, kdy samotná dieta není schopna poskytnout tělu to správné množství živin.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.