Protein vs kreatin

Zatímco význam plného pochopení důležitosti dostatečného přísunu proteinů, zvláště potom v období náročného tréninku, je doceňován většinou sportovců, u kreatinu je situace o mnoho složitější. Nepochopení významu kreatinu a jeho správného použití je u kondičních (a občas i vrcholových) sportovců natolik časté, že stojí za to si opět alespoň stručně zopakovat základní informace o kreatinu a jeho užívání. Zvláště matoucí potom pro mnohé sportovce bývá porovnání kreatinu a proteinu. V čem se tyto dvě, pro sportovce tak důležité, látky liší? Jaké je jejich použití a závisí používání jednoho na používání druhého? To jsou některé ze základních otázek, na které se následující text pokusí odpovědět.

Kreatin

Kreatin je přírodní látka zodpovědná za přenos energie buňkách, od těch svalových po buňky v orgánech. V případě, že je v těle hladina kreatinu nižší než normální, může pociťovat známky nižší fyzické výkonnosti. Za normálních okolností si jeho hladinu člověk udržuje konzumací masa a ryb, z nichž čerpá asi polovinu potřebného kreatinu s tím, že zbytek dokáže tělo samo syntetizovat. Aktivní sportovci ale využijí i další, doplňkový zdroj kreatinu v podobě doplňku stravy. Mezi jeho vlastnosti patří dobrá stravitelnost, absence škodlivých vedlejších účinků. Konkrétním důvodem, proč sportovci kreatin užívají, je fakt, že jim umožní trénovat tvrději. Kreatin sám o sobě netvoří svalovou hmotu, díky němu lze ale tvrději trénovat a nepřímo tak tvorbu nové svalové hmoty podpořit.

Protein

Proteiny – bílkoviny – jsou obecně látky zásadní důležitosti pro všechny živé organismy na Zemi, které mají v těle celou řadu funkcí. Patří mezi ně i funkce stavební, proteiny jsou základními stavebními kameny svalové hmoty. I pro ně platí, že za normálních podmínek stačí vyvážená strava. Sportovci, zvláště ti siloví, jako kulturisté nebo vzpěrači, potřebují zvýšený příjem proteinů pro regeneraci svalů po cvičení a také pro umožnění růstu nové svalové hmoty. Proteiny jsou tedy látky, ze kterých jsou svaly skutečně vytvořeny.

Kreatin, protein nebo oba?

2.-Kreatin,-protein-nebo-oba

Z výše uvedeného plyne, že obě látky mají v organismu odlišnou funkci a nelze je proto přímo porovnávat, stejně tak jejich užívání není zaměnitelné, kreatin nenahrazuje protein a naopak. Ani jiná hlediska nebrání současnému užívání obou látek a navzájem si nesnižují účinnost. Užívání obou látek je řízeno potřebami danými celkovou dietou a konkrétní podobou tréninkového plánu. Vždy je třeba mít na paměti, že jak proteiny, tak kreatin jsou vhodné pouze v určitých konkrétních případech, nejedná se o zázračné přípravky, jejichž konzumace vždy a za každé situace povede k cíli. V obou případech se jedná pouze o doplňky dvou hlavních předpokladů úspěchu ve sportu – poctivý trénink a vyvážená, dobře navržená dieta.

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.