Je protein zdravý?

Proteinové potravinové doplňky se staly hitem posledních let a najdete je v regálech snad každého obchodu. Pokud ale hned nenakupujete slepě vše, co je zrovna populární, ale chcete se o tom či onom produktu nejprve něco dozvědět, jistě jste si položili otázku, v čem tkví skutečná přidaná hodnota proteinu? Co to vlastně je a bude mému tělu opravdu prospěšný? Zkráceně řečeno, je protein zdravý? Takto položená otázka je nicméně příliš obecná a nelze na ní smysluplně odpovědět. Mnohem důležitější, než hledání nesmyslných odpovědí na špatně položené otázky je na místě snaha o pochopení funkce proteinu v organismu a důsledků, které bude konzumace proteinu na tělo za těch či oněch okolností mít.

Proteiny = bílkoviny

5b

Proteiny jsou jen jiným označením pro bílkoviny, které naše tělo ke svému správnému fungování samozřejmě nezbytně potřebuje. Bílkoviny fungují v našem organismu jako enzymy, proteiny, transportéry nejrůznějších látek i přenašeče nervových vzruchů. V neposlední řadě pak tvoří vazivové i pojivové tkáně a samozřejmě svaly. Právě proto jsou tak vyhledávané silovými sportovci, kteří potřebují k dávce, kterou přijímají standardně v běžné stravě ještě proteiny navíc.

Z tohoto pohledu jsou proteiny samozřejmě nejen zdravé, jsou dokonce nepostradatelné. Jak už to ale bývá, na takto komplexní problémy nelze nahlížet černobílou optikou zdravý x nezdravý.

Proteiny nejsou řešením na všechno

5c

Proteiny mají svoji nezastupitelnou funkci, to ale neznamená, že bychom jich měli konzumovat tolik, kolik se do nás vejde. Naše tělo je neumí skladovat a je třeba přijímat jich jen tolik, kolik skutečně spotřebujeme, normální člověk okolo 1 g na kilogram své hmotnosti, profesionální sportovec 2 – 3 g. Stejně tak platí, že primárním zdrojem bílkovin by měla být pestrá strava, pouze jako doplněk se konzumují proteinové suplementy.    

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.