Jak fungují spalovače tuků?

Pojem „spalovač tuků“ vzbuzuje u mnoha lidí velké naděje, neboť sám tento pojem evokuje zázračnou schopnost tuky jednou provždy zničit a dopomoci tak zájemcům o štíhlou postavu k dosažení jejich cílů, ideálně bez přílišné námahy. Realita je samozřejmě mnohem střízlivější a zázračné řešení problémů s kily navíc nám ani spalovače tuků nenabídnou. Přesto mohou mít svůj význam a při redukční dietě hrát poměrně významnou roli. Jak ale fungují?

tuk

Spalovač tuku? Co je to?

Obecně platí, že za spalovač tuku označujeme látku, která dokáže zrychlit či zvýšit metabolismus tuků a jejich přeměnu na energii, případně jejich vstřebávání. Přitom samozřejmě platí, že jeho užívání musí být považováno jen a pouze za doplněk celé série činností a opatření, mezi které patří především dostatek pohybu a správná strava. Ty zajistí správný poměr mezi příjmem a výdejem energie. Spalovače tuků mohou pomoci, ale jak bylo zmíněno, pouze do jisté míry.


bodyflexnutrition doporučuje

spalovač tuku

Nabídka spalovačů tuků


Spalovače tuku a principy jejich fungování

Většina látek známých jako spalovače tuku funguje buď na jednom ze dvou základních principů: termogeneze, anebo lipolýza, anebo na jejich kombinaci. V případě termogeneze se jedná o látky, které dokážou stimulovat tělo ke zvýšené produkci tepelné energie. Tento proces je energeticky náročný a tělo potřebnou energie získá právě z rozkladu tukových zásob.

Lipolýza je odborný pojem značící odbourávání tuků z tkání. V tomto případě jde o to, že mastné kyseliny z tuků se ve zvýšené míře uvolňují do krevního oběhu a následně jsou opět využívány jako zdroj energie.

Mezi látky ze skupiny spalovačů tuku patří např. kofein, synefrin či extrakty ze zeleného čaje. Pokud vás překvapuje, že i přes to, že některé z nich přijímáte a kila stále nechtějí dolů, pak si zkuste odpovědět na to, zda plníte i výše zmíněné základní podmínky úspěšných snah o redukci tukových zásob – cvičení a správná dieta.