Cviky na břišní svaly

Vypracované břišní svaly v podobě tzv. „pekáče buchet“ jsou – alespoň mezi muži – snad nejčastějším důvodem, pro který začínají navštěvovat posilovnu. Cesta k vyrýsovaným cihličkám je ale hodně dlouhá a trnitá. Většina lidí má navíc tendenci věřit mýtům a legendám, kterých koluje okolo posilování břišních svalů opravdu hodně. Většina z nich poté, frustrována ze stále se nedostavujícího výsledku, se cvičením končí bez jakéhokoliv výsledku. Jak tedy k posilování břišních svalů přistoupit? Co od tréninku očekávat, jaké cviky používat a čeho se vyvarovat?

0UV6

Břišní svaly – nejen estetika

Vypracované břišní svaly nejsou jen věcí estetiky, kromě toho totiž poskytnou tělu pevnou oporu, zajistí jeho správné držení, fixují správnou polohu vnitřních orgánů nebo zajišťují lepší techniku běhu. O cviky na břišní svaly by se tak měli zajímat všichni, nejen ti, kdo se chtějí svým břichem chlubit na plážích.


bodyflexnutrition doporučuje

protein

Nabídka proteinů


Břišní tuk se na svaly nepromění

Jedním z nejčastějších omylů, kterým lidé toužící po vyrýsovaném břichu podléhají je, že je k němu dovede velké množství sedů-lehů. Tak snadné to ale ani v nejmenším není. Předně je třeba břicho zbavit tuku, toho je ale třeba dosáhnout úpravou diety a volbou cviků k tomu určených, jinými slovy, zredukovat tuk celkově. Mechanismy ztrát tělesného tuku jsou jasně dané, sedy-lehy ani jiné cviky na břicho nikdy nepovedou specificky ke ztrátě břišního tuku. V tomto ohledu jsou často vhodné i správné suplementy pro cvičení.

Vlastní cviky na břicho

1.-Vlastní-cviky-na-břicho

Při diskusi vlastních cviků na břišní svaly začněme u již zmíněných sedů-lehů. Ty posilují tzv. přímé břišní svaly. V tomto ohledu se jistě jedná o cvik účinný, jeho problémem ale je, že až příliš mnoho začátečníků jej provádí špatně, a tedy bez většího účinku (to platí i pro zkracovačky). Technika je klíčem k úspěchu – správná poloha páteře, pozor na prohýbání, správné dýchání, fixování pat namísto špiček - to vše je třeba mít na paměti. Stejně tak není nutné provádět velké množství sérií s mnoha opakováními, kvalita je v tomto případě více než kvantita. Na břicho zkrátka existuje celá řada vhodnějších cviků.

Z dobrých cviků na břicho lze zmínit např. tzv. plank neboli prkno. Tělo se při něm nachází ve vzporu na předloktích a snaží se tak vydržet co nejdéle. I přes svoji jednoduchost jde o velmi efektivní cvik hodný i pro začátečníky.

Na procvičení šikmých břišních svalů je ideální např. rotace v sedě s medicinbalem. Mezi další cviky patří „loket ke koleni“, vytahování nohou v leže, tzv. horolezec, zvedání nohou ve visu či zvedání nohou v leže.

Pokud jste se i vy rozhodli vrhnout se na cvičení s cílem vyrýsování břišních svalů, nezbývá než vám popřát mnoho štěstí a pevnou vůli. Vždy mějte na paměti, že jde sice o cíl nesnadný, nikoliv však nereálný a pokud jej uchopíte správně, jistě na něj dosáhnete.

Článek byl vytvořen redakcí Bodyflexnutrition.cz, e-shop s proteiny.