fbpx

BCAA nežádoucí účinky

Obsah:

  • Aminokyseliny v dietě
  • BCAA
  • Dávkování BCAA
  • Možné vedlejší účinky

 

Potravinové suplementy typu BCAA jsou mezi rekreačními i výkonnostními sportovci hojně diskutovány a také hojně používány. Jsou-li konzumovány správně, tj. daný člověk je opravdu potřebuje a dávkuje si jejich konzumaci správně, pak skutečně význam mají. Jak je to ale s jejich vedlejšími účinky? Existují nějaké? Pokud ano, jaké? A jak se zachovat, pokud se opravdu objeví.

AMINOKYSELINY V DIETĚ

Základním stavebním materiálem pro tvorbu svalové hmoty tvoří proteiny – bílkoviny. Ty mají v našem těle i celou řadu dalších významných funkcí (fungují jako hormony, enzymy, jako stavební hmota dalších tkání atd.) a jejich dostatečný přísun je tak pro organismus zásadní z vícero důvodů. Pro to, aby si tělo mohlo ty správné bílkoviny připravit a ve správnou chvíli je na správném místě použít, musí mít dostatek jejich základních jednotek, aminokyselin. Z těchto chemických sloučenin jsou totiž proteiny sestaveny. Aminokyselin používá naše tělo dvacet a lze je rozdělit do dvou skupin, na aminokyseliny neesenciální (ty které si tělo umí vyrobit) a esenciální (aminokyseliny, jež si tělo syntetizovat neumí).

Při sportovním výkonu začne tělo jakožto zdroj energie spotřebovávat nejprve sacharidy. Poté, co vyčerpá jejich zásobu, začne na energii přeměňovat další látky, které má k dispozici – bílkoviny. Z toho, co bylo uvedeno výše plyne, že u sportovce dochází v této fázi k jistému úbytku svalové hmoty. To je samozřejmě jev nežádoucí a je v zájmu sportovce jej minimalizovat. Spolehlivým způsobem, jak toho docílit, je právě příjem proteinů, které dokážou poškozená a zmizelá svalová vlákna opravit, resp. nahradit.

Z výše uvedeného je zřejmé, že příjem aminokyselin v potravě je velmi důležitý. Pro člověka, který nepodstupuje zvýšenou fyzickou zátěž postačí vyvážená strava, pro sportovce v tréninku to ale stačit nemusí a je třeba sáhnout po potravinových suplementech. Jedním z těch nejoblíbenějších je právě doplněk typu BCAA.

BCAA

Zkratka tohoto oblíbeného suplementu pochází z anglického „Branched Chain Amino Acids“, který v češtině znamená větvené aminokyseliny. Konkrétně jsou součástí tohoto doplňku aminokyseliny leucin, izoleucin a valin. Důvody, proč je BCAA u sportovců tak oblíbený je několik a již byly v předchozím textu naznačeny:

  • Pomáhají růstu svalové hmoty a zabraňují jejímu úbytku
  • Snižují únavu po cvičení
  • Zlepšují a urychlují regeneraci svalů

Konkrétně platí, že leucin maximalizuje produkci proteinů a napomáhá tak tvorbě svalů, izoleucin ukládá do svalů energii, čímž minimalizuje produkci tukových buněk. Valin potom pomáhá proteinům déle odolávat rozkladu a snižuje únavu. Využití těchto aminokyselin v lidském těle je nicméně mnohem širší a podílí se na celé řadě důležitých procesů. Nejde proto zdaleka jen o růst svalů a formování postavy, aminokyseliny jsou tělu prospěšné z mnoha dalších důvodů.

Stejně jako u jakýchkoliv jiných potravinových doplňků i zde samozřejmě platí jistá pravidla pro jejich užívání. Je na místě si uvědomit, že proteinové suplementy jsou určeny především pro silové sportovce, u vytrvalostních disciplín nejsou většinou nutné, neboť běžná strava poskytne tělu dostatečné množství bílkovin. Jiná situace nastává ve chvíli, kdy sportovec absolvuje anaerobní tréninky s velkými zátěžemi apod.

Proteinové doplňky – včetně BCAA – jsou dostupné v různých formách, za nejlépe vstřebatelné jsou z nich nicméně považovány tablety. Příjem bílkovin je přitom vhodné rozdělit na dávku před tréninkem a po něm, tak bude mít tělo v každém okamžiku dostatek materiálu pro zmíněnou opravu a náhradu svalové hmoty.

BODYFLEXNUTRITION DOPORUČUJE

DÁVKOVÁNÍ BCAA

Určení správného dávkování doplňků jako je BCAA je závislé od mnoha faktorů a rozhodně nelze uvést jednu, obecně platnou, hodnotu doporučeného denního příjmu. Dávkování závisí na hmotnosti sportovce, množství jeho svalové hmoty i disciplíně, které se věnuje. Pro ženy podstupující střední zátěž je tak doporučováno 2500 – 3000 mg BCAA denně, pro muže, který se intenzivněji věnuje rekreačnímu sportu okolo 3000 mg denně, pro kulturisty a další sportovce s extrémní zátěží svalů až 6000 mg BCAA denně apod. Dávkování je vždy individuální a sportovec by měl mít předtím, než začne BCAA užívat, jasno v pravidlech konzumace i jejích možných vedlejších účincích a rizicích. Žádný doplněk samozřejmě není dokonalý a v některých případech dokáže i BCAA konzumenta potrápit.

MOŽNÉ VEDLEJŠÍ ÚČINKY

Proteiny nejsou typickými představiteli suplementů s řadou vedlejších účinků, ty jsou v tomto případě spíše výjimečné, ne však vyloučené. V první řadě se jedná o riziko alergické reakce, která se u může u malého procenta sportovců skutečně objevit. Další potenciální nebezpečí souvisí s dávkováním, příliš velká dávka může totiž zatížit játra. Dalším důsledkem příliš velkého zkonzumovaného množství může být nevolnost, která se pravděpodobně dostaví i v případě, že je suplement prošlý, tj. zoxidovaný.

Stejně jako pro jiné doplňky stravy, i pro BCAA platí, že způsob jeho konzumace a dávkování by měl sportovec minimálně konzultovat s odborníkem na sportovní výživu, a proto při správném používání BCAA nehrozí žádné vedlejší účinky.