Aminokyseliny ve stravě

Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem proteinů, které tvoří tkáně, svalovou hmotu, fungují jako hormony, enzymy, protilátky, a mají v lidském těle celou řadu dalších funkcí. I když je aminokyselin známo na několik stovek, ve většině z nich jsou jich zastoupeny pouhé dvě desítky. Ty lze rozdělit na dvě, zhruba stejně velké, skupiny. Aminokyseliny z té první si naše tělo umí vytvořit, ty z té druhé – označujeme je jako esenciální – nikoliv. Především ty potom musíme přijímat v dostatečném množství v potravinách. Jaké jsou z tohoto pohledu ty nejvhodnější?

PŘIJÍMÁNÍ AMINOKYSELIN

Dostatečný přísun aminokyselin dokáže tělu zajistit běžná vyvážená strava, jejímž prostřednictvím za normálních okolností přijímáme aminokyseliny esenciální i neesenciální. Dobrým zdrojem proteinů, potažmo aminokyselin jsou vejce, maso (bez kůže a s malým obsahem tuku), sója, luštěniny apod. Ve chvíli, kdy se bílkoviny z potravin jako je mléko nebo maso dostanou do trávícího traktu, enzymy je začnou štěpit na základní aminokyseliny, které pak tělo následně dále využije pro své účely. Pro člověka s běžnou fyzickou námahou příjem aminokyselin touto cestou většinou plně postačuje. Trochu jinak je tomu u výkonnostních sportovců, lidí, kteří chtějí nabrat svalovou hmotu apod.

BODYFLEXNUTRITION DOPORUČUJE

AMINOKYSELINY PRO SPORTOVCE

Bílkoviny složené z aminokyselin jsou základním stavebním kamenem svalů a jejich růst či regenerace se bez nich neobejde. Zvýšená zátěž znamená logicky zvýšenou potřebu, bez jejíhož uspokojení by snaha o nárůst svalů nedošla naplnění. V takových případech již nestačí běžný příjem aminokyselin z potravy, ale je třeba jej doplnit o aminokyseliny, resp. proteiny z potravinových doplňků. U sportovců je oblíbený např. syrovátkový protein. Vždy je ale třeba se o aplikaci těchto doplňků poradit s odborníkem na sportovní výživu a nezačít je konzumovat bezmyšlenkovitě a bez znalosti jejich fungování. Důležitou roli hraje také dávkování, většinou se udává příjem na úrovni 1.5 g na 1 kg tělesné hmotnosti.

Aminokyseliny jsou pro naše tělo zásadní, bez nich bychom žít nemohli. Zkusme se proto o nich dozvědět více!